Blog

  • Blond odstín? Proč ne, ale víte, co vše to obnáší?
  • Amoniak nebo MEA?
  • Správná péče o vlasy
  • Krabičková barva
  • Malibu C
  • Silikony
  • Natulique šampon
  • PARABENY a jejich vliv na vlasy
  • Co způsobuje tvrdá voda a tvrdá voda ze studny? A jaké je řešení?
  • Chlorovaná voda a minerály a kovy obsažené ve vodě
  • Proč používat bezsulfátové šampony?
  • Šampon z drogerie

Blond odstín? Proč ne, ale víte, co vše to obnáší?

Začíná to být celkem klasická situace, přijde klient a požadavek je být blond. Není problém opravdu. Na blond odstíny se specializujeme, a ne jenom na ně, ale i na techniky odbarvování, je to naše Know-how. My víme, co vás čeká, otázka je, zda to víte i vy? Pokud chcete vědět, co vše to obnáší a že je opravdu náročné se o blond odstíny starat, pojďte si přečíst náš článek, než se pro zesvětlování rozhodnete.

Nejdříve si vysvětlíme, co se s vlasem děje při odbarvování.

Při odbarvování dochází k zoxidování přírodního pigmentu melaninu, které se projeví zesvětlením. Po nanesení odbarvovacího roztoku dojde k otevření šupin kutikuly a odbarvovací roztok snadno vniká do kortexu, rozpojí podélné vazby vlasu. V kortexu jsou uložena melaninová zrna, která se oxidací začnou rozpouštět. Postupně se uvolňuje atomární kyslík a melanin se rozpustí. Procedura má dlouhotrvající efekt, to znamená, že vlasy zůstávají světlé a postupně odrůstají. Vlas díky chemickému odbarvení ztrácí proteiny a částečnou hydrataci vlasů.

Je tedy potřeba tyto vyživující látky vlasům zpět navrátit a to formou šamponu, kondicionéru a případné hloubkové masky na domácí použití. Toto se musí do vlasů doplňovat proto, aby i odbarvený vlas byl zdravý a krásně lesklý a hezky vypadal. Nikdo nechce mít vlasy, které nebudou vypadat hezky, nebudou se dát rozčesat, budou ulámané, ale hlavně, že budou blond! A i když děláme s tou nejšetrnější organickou vlasovou kosmetikou, jakou vám můžeme nabídnout, pořád je to chemický proces a je potřeba myslet na to, že aby vlasy vypadaly krásně i s blond odstínem je potřeba, aby byly vyživené. Melírované vlasy ztrácí protein a částečnou hydrataci. Je potřeba se poradit s kadeřníkem, který přihlédne k vaší kvalitě vlasů a k tomu, co přesně vy potřebujete. Rozhodně to musí udělat kadeřník, někdo kdo vaše vlasy zná a ví jaké jsou na nich chemické zásahy, nedělá to kamarádka, ani žádný jiný rodinný přítel. To co vyhovuje jednomu nemusí nutně platit pro toho druhého. S vlasy je to stejné jako s kůží. Pokud se o ní nebudete starat, dostatečně pít a hydratovat ji, bude suchá a bude se odlupovat. Vlas pokud nebude mít to co potřebuje, bude porézní, chřadnoucí a ulamující se. Tyto věci jsou velmi důležité, pokud si chcete svoje vlasy udržet zdravé a v plné síle.

Další věc o které vám povíme, blond odstíny se po čase mění je to celkem běžný jev, působí na ně vše co dopomáhá k otevření vlasů, například UV záření, vyšší teplota, mechanické zacházení s vlasy, volné radikály z ovzduší, mýdla a tuhé šampony, voda (o které už jsme si psali) atd., nebo používání nekvalitní vlasové kosmetiky, tím si ten odstín za který jste zaplatili, vypláchnete během pár mytí.

Na to aby, jste si udrželi svoji blond barvu stále živou a zářivě krásnou, aby nezežloutla, je potřeba si pořídit produkty na udržení odstínu na domácí použití. Používá se mezi dalším odbarvením, které  je za 3 až 4 měsíce. Vždy 1x týdně je potřeba aplikovat Silver péči. My nabízíme tuto řadu od dánské firmy Natulique. Odstraňuje žluté a oranžové nežádoucí tóny a předchází jim. Tato Silver řada jako jediná nevysušuje vlasy na rozdíl od veškerých ostatních jiných produktů a nezpůsobuje jejich zesláblé konce a nezanechává fialové fleky. Má výtažky z borůvky, aloe vera, manga a olivových listů, jako jedna z mála vlasových kosmetik v řadě Silver, umí vlas i vyživit! Toto samozřejmě platí pro zákazníky platinových, či hodně světlých blond odstínů, které by měli s následnou péčí na udržení barvy počítat.

Pokud vás po čase zlobí zežloutnutí vlasů, může to být i vodou, jak jsme si už psali v jednom našem článku. Je potřeba, pokud se to stále opakuje, pořídit si filtrační hlavici obzvláště, tam kde je voda velmi tvrdá, nebo železitá, nebo přijít do salonu na vyčištění vlasů s kosmetikou Malibu C. Ta má přímo na tento problém určenou péči pro zářivou blond a to Malibu Blondes Wellness, chrání vlasy před elementy přenášenými vodou, které potlačují barvu a přirozený lesk, i toto jde udělat mezi melírovacími cykly.

Blond barva a dokonalá blond patří mezi nejžádanější odstíny a jsou doopravdy nádherné, jen byste měli vědět, že pořídit si dokonalý blond odstín neznamená, že se o něj přestanu starat a vydrží mi 4 měsíce perfektní a netknutý, tak to prostě nefunguje. Tak jako se vymývá postupně z vlasů barva a barvené zákaznice během měsíce a půl přijdou na dobarvení, tak ani nemůže vydržet blond barva po celkovou dobu 4 měsíců. Blond odstín, obzvláště ten u platinových a na hodně světlých melírech se prostě postupně mění, jak jsme si psali mohou za to různé vlivy. Pokud ale chcete váš odstín udržet je potřeba i v domácím prostředí o něj pečovat. Je to jako koupit si luxusní auto, pokaždé když ho jdete servisovat, nebo ho chcete udržet v hezkém stavu, stojí to peníze. Stejné je to i s blond odstínem.

A teď na co se můžete těšit u nás v salonu. Opravdu se můžeme pochlubit tím, že děláme precizní melír, je to naše Know-how. Prostě to umíme, baví nás to, máme vypracovaný technologický postup, kterého se držíme. Kromě toho pracujeme s přírodním zesvětlovačem dánské firmy Natulique, který je bez amoniaku, bez resorcinolu, bez parabenů a bez PPD. Tudíž vám můžeme nabídnout špičkovou a neagresivní metodu odbarvovaní a kvalita vlasů je ve skvělé kondici. Pokud chcete mít vlasy, jako filmová hvězda, je také potřeba vědět, že taková práce je poměrně časově náročná. Pokud se bavíme o dokonalém melíru a následné dokonalé blond, může to být práce na 4-5 hodin, dle délky vlasů. Je potřeba si vlas zesvětlit a následně je tónovat do požadovaného odstínu. Vše děláme poctivě a v té nejlepší možné kvalitě pro vlas a za přesných technologických postupů. Takže si prosím vezměte k nám do salonu sebou více času a klidně nějakou knížku. Rozhodně to bude stát za to a budete spokojená a ještě odpočatá. Rozhodnete-li se pro melírovací techniku, počítejte s tím, že pravidelné odbarvování je po 3-4 měsících na 4 až 5 hodin. S kratšími vlasy je ještě možné se dostat na 3hodiny práce, ale záleží na požadovaném odstínu. Toto je celkem náročná práce, jak časově, tak i na množství spotřebovaného materiálu, který je u tohoto úkonu zapotřebí a zároveň si v tom všem platíte i um kadeřníka, který to opravdu umí. Nezapomeňte na to, že si budete muset pořídit i šampon a kondicionér, jako tu základní výbavu, pro ochranu vlasů. A ti z vás kdo si budou chtít udržet odstín do dalšího odbarvení i Silver péči. Kromě času tedy si zvažte i váš finanční budget.

Zase oproti krátkovláskám máte výhodu v tom, že jdete na úkon jednou za čtvrt roku ne-li déle, tudíž když si svou částku od kadeřníka rozpočítáte na 3-4 měsíce rozhodně to vyjde levněji, než když chodíte na dobarvování šedivých odrostů, každý měsíc a jste krátkovláska tudíž potřebujete i udržující střih.

Je pochopitelně na každém z vás co si zvolí, já už jsem opravovala ledaco. Samozřejmě vám to někde udělají i za čtvrtinové, nebo poloviční ceny. Takových melírů jsem opravovala snad tisíce. A máte pravdu, rozhodně tam netrávíte tolik času, zaplatíte podstatně menší částku, ale vaše vlasy vypadají, jak několikaproudová dálnice, nebo máte upálené konce, proteklé u hlavy, nebo v koncích flekaté. Trendy v našem oboru se neustále mění a je potřeba se neustále vzdělávat. A bohužel někdy z toho, co vidím je mi opravdu smutno. Je jen na vás s čím se spokojíte. Pokud jste se rozhodli a zvážili, že blond odstín stále chcete, moc rádi vás přivítáme v našem salonu.

Amoniak nebo MEA?

Abychom mohli dostat barvu do vlasu, musí barvy na vlasy obsahovat Amoniak, nebo Meu. Co je lepší? Agresivnější amoniak, anebo šetrnější Mea. Obě tyto složky nám otevírají vlas, aby barva mohla proniknout do kortexu. Každá tato složka, dělá něco jiného. A hlavně hodně záleží na tom, jak a z čeho jsou barvy poskládané a kolik % je obsaženo Amoniaku a Mei.

Amoniak

Amoniak je zásaditá sloučenina vodíku a dusíku, která se dá uměle vyrobit, ale také se objevuje přirozeně v přírodě. Je rozpustná ve vodě a existuje jak v plynném, tak tekutém skupenství a má typický zápach.

Jeho pH když otevírá vlas je 12! Po nanesení barvy amoniak nejprve zesvětlí váš přírodní pigment a pak během procesu následně obarví vlas. Tato prudká reakce, většího otevření vlasu a následného zesvětlení a pak obarvení má za následek, že se vlas více poškozuje. Jeho doba působení je kratší. Amoniak z vlasů vyprchá, jeho typický zápach po barvení odchází. Je pravda, že u amoniakových barev je podstatně těžší udělat studený odstín. Tím, že vlas se v prvním kroku nejprve zesvětlí, a to udělá vždy s jakýmkoliv použitím sebe nižšího oxidantu, jde vzápětí strašně špatně neutralizovat a dodat do vlasů studený nádech. Díky tomuto zesvětlení se barva potom naopak rychleji vymývá. A musíme přihlédnout i k tomu, že není úplně zdravotně v pořádku ho vdechovat. Není to příjemné ani pro zákazníky a už vůbec ne pro kadeřníky, kteří jsou s ním neustále v kontaktu.

MEA / MONO ETHANOL AMINE

Je pro výrobu dražší složka, která otevírá vlas, aby barva mohla proniknout do kortexu. Má konstantní pH hodnotu. Přírodní pigment vlasů není přezesvětlován a dosahuje krásných, dnes velmi žádaných studených odstínů a nejenom jich. Po nanesení na vlas má pH hodnotu 8! Umožňuje pozvolný a šetrný barvící proces. Biologický, alkalický produkt, který se přirozeně vyskytuje například v kokosu. Mea není těkavá jako Amoniak. A protože šetrněji barví vlas i jeho doba působení je delší a to o 10.minut, tyto barvy se nezahřívají. Velkou předností Mei je, že po vymytí zůstává část kosmetického pigmentu, která se dostatečně vymyje až po dalších 3-4 umytí. To znamená, že barva vám vydrží podstatně déle, než jste zvyklí. Až se tyto pigmenty odmyjí, bude ještě hezčí. Další výhodou je, že nemá žádný zápach. Pozor někteří tvrdí, že barvy, které obsahují Meu bývají tmavší. Toto zaleží na tom co barva obsahuje a kolik % Mei je v ní obsaženo. Proto je potřeba znát celý obsah.

 V Natulique barvách se kterými jsme se rozhodli pracovat je obsažená Mea a to pouze v 2% a 98% jsou pečující přírodní látky!

Obsahují:

  • Jojobový a meruňkový olej – hydratuje vlasy a pokožku
  • Hroznový olej a olej z meruňkových semínek - pro výživu +anti-aging
  • Slunečnicový olej a olej z hroznových jadérek – chrání pokožku a podporuje cirkulaci krve
  • Esenciální olej z mandarinky, grepu a citronu – pro neuvěřitelný lesk
  • Pšeničný protein – předchází poškození vlasů

Naše barvy jsou vhodné pro alergiky, astmatiky, ale i pro lidi kteří si v dnešní době svého zdraví váží a chtějí o něj pečovat. Barvy jsou vyrobeny z 95-100 % ingrediencí je přírodního původu, z toho minimálně 70 % je v Bio kvalitě. Esenciální oleje jsou destilovány parou, ne propylen glykolem, který ničí jejich účinnost. Rostlinné oleje jsou lisovány za studena. Jsou bez konzervantů, syntetické parfemace, parabenů, SLS, Microbeads (kousky plastů), Fenoxyethanolu (konzervant, toxický účinek na mozek). Jsou vyrobeny způsobem šetrným k životnímu prostředí a za pomoci energie z obnovitelných zdrojů. Netestováno na zvířatech, žádné moderní otroctví a žádná dětská práce. Vyrobeno v Dánsku.

Tato firma nás natolik přesvědčila, tím co jsme si odzkoušeli na sobě, na rodině, jakou kvalitu vlasů jsem viděli při barvení a odbarvování, velký lesk, že jsme se po 22 letech rozhodli zrušit amoniakové barvy a jít daleko lepší cestou pro dosažení vynikajících výsledků a daleko lepší péči o vlas a hlavně vašeho i našeho zdravý.

Správná péče o vlasy

Dnes si řekneme, jak se správně starat o vlasy a proč. Probereme vše ohledně mytí vlasů a jejich následné péče. Teď se asi zasmějete, že vás chceme učit mýt si vlasy. Hodně lidí, to ale stále dělá špatně a mechanicky si vlas poškozují. Když tak si jen zkontrolujte, jestli tam někde neděláte chybu.

Na začátek bychom si měli asi říct, že vlasy jsou velmi jemné a křehké a v podstatě jim škodí vše co na nich uděláte. Proto s nimi musíme opravdu zacházet opatrně a nabídnout jim velkou péči.

Správné mytí vlasů

Takové první pravidlo, ve kterém se dost často chybuje je, že namočíme vlasy do celé dlaně vylijeme šampon naneseme do vlasů a snažíme se mýt vlasy a vytváříme bohatou pěnu, pokud ji nemáme přilíváme víc šamponu. Tak pozor, takto opravdu ne! Hned vysvětlím proč. Za prvé rozhodně nepotřebujete plnou dlaň šamponu, je pak víc obtížné jej z vlasů vypláchnout a může dojít ke svědění pokožky a případně se mohou objevit lupy. Velkým omylem bývá, že se nejprve myjí vlasy, ty se drhnou, abychom docílili pocitu, že jsme si je umyli fakt pořádně.

Napíšeme si jak na to. Je hodně důležité si vlasy pořádně namočit vodou, takovou, jaká je vám příjemná na pokožku. Aplikujeme šampon tak, že si ho dáme do dlaně, větší lístkový oříšek, ne celou dlaň. Rozetřeme mezi prsty a snažíme se šampon dostat na pokožku hlavu. To je totiž ta nejdůležitější část! Pokud nebude zdravá pokožka, nemohou být ani vlasy. Tam se snažíme lehce vmasírovat a masírovat pokožku hlavy, tak aby se pokožka hlavy uvolnila a prokrvila. Děláme to bříšky prstů. Vlasy by se správně umývat ani neměly. Pěna, která po nich sklouzne, při vymytí šamponu, by je měla dostatečně opláchnout a vyčistit. Chápu ale, že pro některé by ten pocit z mytí nebyl takový, proto asi můžete si s pěnou vyhrát a nechat ji lehce sklouznout dál, než aby zůstala jen na pokožce, ale pozor vlasy u toho určitě necuchat, nepromasírovávat a nijak jinak nedrchlit. Vlas se při mytí otevírá a přijímá všechny živiny, které mu dáte kvalitním šamponem. Pokud máte pocit, že nemáte dostatečnou pěnu i když tu k mytí úplně nepotřebujete! Toto je jen o pocitu. Vždy přidáváme vodu, ne víc šamponu! Za pomocí vody se zaktivují všechny látky v šamponu. Pokud máte vlasy více znečištěné, lehce je propláchněte vodou a opakujte proces. Uvidíte, že až to uděláte správným způsobem, na další mytí, vám to bude stačit už jen jednou. Dlouhé vlasy by se měly vždy mýt v lehkém záklonu, a ne v předklonu. Šampon otevírá strukturu vlasů a vy se tak vyhnete jejich zacuchání! Při oplachování vodou rukou odkrývejte vlasy a snažte se proudem vody oplachovat od pokožky do délek vlasů. Pokud jste vlasy dobře vypláchli, poznáte to tak, že bývají drsnější. Z vlasů opatrně odstraňte přebytečnou vodu a lehce vložte do ručníku. Vlasy se neždímají jako prádlo, ani ručníkem je necucháme, abychom je pořádně vysušily. Pokud toto děláte, tak prosím přestaňte, vlasům neuvěřitelně škodíte a mechanicky si je poškozujete, už právě při mytí. Nezapomínejte na to, co jsme si psali hned na začátku, vlasy jsou hrozně křehké. K jejich poškození, či přetržení stačí opravdu málo. Ještě jedna věc, pokud se vám vlasy rozčesávají už po šamponu dobře, je to nevhodným šamponem, raději ho vyhoďte. Je to známka právě použitých chemických látek, které vám téměř trvale obalují a ucpávají strukturu vlasů, většinou to bývají 2 v 1 a jiné perly.

Tak máme umyto a teď nás čeká druhý krok. Tím je aplikace kondicionéru. Často se setkávám s odpovědí: „To já nepotřebuju, nepoužívám, nebo po něm se mi mastí vlasy, nebo, mám je velmi splihlé.“ Je to stejně důležité jako šampon. Jak jsme si už psali, vlas se při mytí otevírá a dostávají se do něj veškeré živiny ze šamponu. Kondicionér má tu funkci, že vám vlas pomůže zavřít a udržet v něm všechny ty dobroty, které jsme mu ze šamponu poskytli, aby měl dostatečnou péči a mohl se vyživit a své živiny si uchovat. A nejen to, pokud neuzavřete vlas a máte barvené vlasy, tak vaše barva ani nevydrží tak dlouho jak má. To samé platí pro zákazníky se speciálním blond odstínem, tyto odstíny bývají choulostivější a jak jsme si už psali potřebují výjimečnou péči. Kondicionér není vhodný jen na uzavření vlasů a jako ochrana před vymytím barvy, ale dodá vlasům ještě živiny a doplňuje se šamponem výslednou péči o vlas. Zatímco šamponem vlas dostává péči zevnitř, kondicionér tím, že nám vlas uzavře, zároveň dokončí ochranu a výživu vlasu na povrchu. A i v tomto případě se hodně chybuje. Pojďme si nejdřív ukázat správný způsob aplikace.

Sundáme ručník z vlasů a dáme si kondicionér do dlaně, kolik jsme si už říkali. Někdy jsou na pumpičku, stačí tedy na krátké vlasy 1x stlačit, na delší to může být i víckrát, ale nepřežeňte to, maximálně by jste se měli vejít do čtyřech stlačení, tady taky záleží na hustotě vlasů. Rozetřeme v dlaních a aplikujeme od pokožky po konečky a rozčešeme. Kondicionér se musí dostat všude a necháme ho působit. Vlasy rozčesávejte s kondicionérem vždy, předcházíte tak trhání si vlasů po následném smytí a rozčesání.  To děláme proto aby se dostaly tyto látky po vlasech rovnoměrně a všude. Samozřejmě že rozčesávání děláme po sekcích, ne že začnete od čela a silou táhnete dozadu. Vrátíme se k aplikaci kondicionéru. Ano, čtete dobře, prostě po celém vlase. Proč? Protože ho musíme uzavřít všude, od hlavy až po konce. Většinou se setkávám s tím, že právě dlouhovlásky si kondicionér aplikují po hrstech a to od poloviny vlasů do konců. To je jeden z důvodů, kdy po umytí, vlasy v koncích ztěžknou a splihnou a nedají se vyfoukat a ve finále nedrží vůbec. Další dny si je můžete mýt znovu. Možná důvodem, toho, proč většina nepoužívá kondicionér je, že nevíte, jak s ním správně pracovat. Pak vzniká takové to „mě to nevyhovuje.“ Osobně mám vyzkoušeno na svých velmi jemných vlasech, že mě nevyhovují ani ty profi silikony rozpustné ve vodě, vlasy mi po nich nejdou upravit a vždy jsem to musela dotahovat stylingem. Pak jsem vyzkoušela dánskou firmu Natulique, která je nemá vůbec a hned jsem pochopila, jak když je produkt kvalitní, vlas s ním funguje a bez potíží se s ním pracuje a nedám na něj dopustit. Vrátíme se zpět. Uplynula nám doba působení a vlasy důkladně propláchneme a pak opět s opatrností osušíme a rozčešeme.

Snažili jsme se vám to vysvětlit, tak aby to bylo srozumitelné. Doufáme, že se nám to povedlo. Jde o to, aby jste věděli, že jen šampon nestačí a jak je důležité správně zacházet s vlasy. Bez dodržování těchto správných postupů si na vlasech sami škodíte. Někteří z vás určitě ví, že pokud dojde k poškození vlasů, nejde je spravit na první pokus, ale je to dlouhodobější péče. A proto vám i na rozčesání vlasů doporučuji kartáč od značky Framar, nebo Natulique dostanou tu nejlepší péči a i vy poznáte, jak se vám s nimi krásně pracuje při rozčesávání. Pokud si je nechcete objednat přes internet a platit poštovné, seženete je i u nás v salonu.

Krabičková barva

Dnes vám přinášíme článek o porovnání barev z drogérie s těmi profesionálními z kadeřnických salonů. Tento článek napsala Nina Krajčo a my s jejím svolením, za to moc děkujeme, vám ho můžeme poskytnout.

A kdo je Nina Krajčo?

Těžko hledat kadeřnickou oblast, ve které by Nina nepatřila k absolutní špičce. Kadeřník roku v pánské kategorii, členka mezinárodního týmu Fashion week, vyhledávaný a ceněný hairstylista pro kampaně a reklamy nejrenomovanějších firem a fashion magazínů v České republice i v zahraničí, technolog, školitel s 13 letou mezinárodní praxí a v neposlední řadě také obdivovaný komerční kadeřník pečující o své klienty v pražském RED salonu. Unikátní kombinace nabytých zkušeností a neutuchající zápal pro vlasy dělá z jejich seminářů výjimečný profesionální zážitek.

Máte odrosty a váš kadeřník má plno. Ty ženské na krabičkách mají tak lesklé a krásné barvy. Ještě barva stojí tak málo! A ještě nebudete v salonu celé dopoledne! Je to levné a ještě tak pohodlné. A stejně, váš kadeřník má určitě předražené služby, že? Chyba. Jasně, když vám říkají „přestaňte používat barvu z drogérie”, není to jen o tom, že z vás chtějí vytáhnout peníze. Říkají vám to proto, že krabičkové barvy vám skutečně poškozují vlasy. Pomalu, plíživě, s postupem času. Jako peroxidový Ninja.

Profesionální barva: Molekuly barviva jsou ukládány dovnitř vlasů, pod kutikulu, kde se nachází melanin. Tyto molekuly jsou větší a početnější než váš přírodní melanin, takže po obarvení molekuly barviva převažují a stávají se zodpovědné za dominantní barvu vašich vlasů.

Krabičková  barva: "Poskvrní “ proteiny v kortexu, takže chemicky změní jejich povrch. Vzhledem k tomu, že vaše vlasy jsou z 90% tvořeny proteiny, znamená to v praxi to, ze vaše vlasy už v podstatě nejsou vaše vlasy. Barvou byly prostě fyzicky změněny.

Profesionální barva: Je individuálně namíchaná konkrétně pro vaše vlasy. Říkejte tomu třeba umění, alchymie, nebo klidně hezky vědecky experiment, ale váš kolorista míchá skutečně barvu právě pro vás. To znamená, že vyvíječ (peroxid vodíku) je také vybírán na základě vaši síly a kondice vlasů. Pokud máte porézní, nebo narušené vlasy, pravděpodobně kolorista zvolí nižší sílu vyvíječe, takže vaše vlasy zůstanou v nejlepší možné kondici po barvení.

Krabičková barva: Používá nejvyšší sílu vyvíječe, protože barva musí být “univerzální” a fungovat na každého, musí také obsahovat nejúčinnější chemikálie. Přirovnejme to třeba k tomu, že kdyby se ochladilo, tak se podpálíte, i když by zatím stačilo si na sebe vzít bundu.

Profesionální barva: Přestává pracovat po určité době. Vlastnost profesionálních barev je taková, že pomalinku přestávají účinkovat od momentu, kdy je kadeřník namíchá, obvykle přestává být účinná po hodině po namíchání. Proto si váš kolorista třeba domíchává barvy během procesu. Také to znamená, že po dopůsobení a umytí je hotovo. Máte krásnou barvu a teď s ní můžete jít dělat parádu.

Krabičková barva: Pracuje “přesčas”. Tyto barviva nazýváme “progresivní”, protože pořád barví a vrství se na sebe postupem času. Takže pokaždé, kdy si hodíte v koupelně na hlavu krabičkovou barvu, vlasy trochu víc ztmavnou a trochu víc se poškodí. Zvlášť u tmavších odstínů používaných delší dobu, může být téměř nemožné je z vlasů dostat, i s použitím profesionálních zesvětlovačů.

Shrnutí

Krabičková barva fyzicky změní vlas, a vlasové vlákno oslabuje. Až vás barva omrzí, bude MNOHEM složitější ji z vlasů dostat a nejen to, bude to i cenově dražší kadeřnický úkon. Promyslete, jestli chcete investovat čas a peníze do pravidelného barvení v salonu. Zbožňuju barvení vlasů, ale vyžaduje to disciplínu!  Jen prosím nechoďte v drogerii tou uličkou s barvami.

Malibu C

Rádi bychom vám představili profi americkou Bio vlasovou kosmetiku Malibu C. Tato kosmetika, která se začala vyrábět už v roce 1985, jako první přišla na trh s wellness přípravky, které jsou založeny na patentovaných technologiích, vědeckých výzkumech s ohledem na životní prostředí. Tyto produkty jsou 100% vegan, netestované na zvířatech, neobsahující parabeny, sulfáty, konzervanty, umělé parfemace a pomáhají účinně řešit problémy s vlasy a pokožkou.

Patentovaná technologie těchto přípravků, zbavuje vlasy a pokožku hlavy nánosů těchto nechtěných minerálů a chemických přísad a vlasy jsou tak opět nezatížené a zdravé! Nejlepší na těchto přípravcích je, že nepoškozují ani nenarušují vlas. Je to patentované ošetření vlasů a pokožky hlavy na bázi aktivovaných krystalů  VITAMÍNU C, a to v té nejčistší a nejúčinnější podobě. Tyto přípravky jsou vhodné i pro děti.

Aby jste věděli jaké salonní ošetření můžete vyžít a co přesně tato kosmetika umí, přiblížíme vám jejich produkty.

Crystal gel – je nejvíce užíváný a umí opravdu spousty věcí. Je to nejhloubkovější salonní ošetření. Stahuje nánosy minerálů a kovů z vody. Dokáže se dostat i mezi šupiny kutikuly, kde taky zůstávají nánosy, tedy nestahuje jen po povrchu. Dalším jeho benefitem je, že stahuje z vlasů i usazené medikamenty, je tedy obzvláště vhodný pro zákazníky s onemocněním štítné žlázy. Dokáže vybalancovat pH, zastavit krvácení, hojit rány a popáleniny a je JEDLÝ!

Malibu Blondes – aplikuje se na blond odstíny a je to rozjasňovač melírů, aplikuje se pro zašlou a zežloutlou blond mezi dalším melírovacím cyklem. Váže na sebe kovy, které zažloutlost po čase barvení způsobují a stahuje je z povrchu vlasů.

Undo-goo – je jediný speciální šampon s tak vysokým pH na trhu a pomáhá odstranit silikony nerozpustné ve vodě, právě z barev a šamponů a stylingu z drogérie.

Dále jsou tam další přípravky na odstranění přímých barviv z vlasů, rychlou opravu barvy do 24h, dále odstraňovač kosmetických pigmentů, který dokáže stáhnout o 1-3 stupně, aniž by poškodil vlasy a můžeme ho opakovat do nekonečna. Tyto všechny přípravky jsou určené výhradně na salonní ošetření je důležité u nich dodržovat technologické postupy, aby výsledek byl perfektní. K tomu pochopitelně využíváme i kondicionéry obsahující, jak protein, nebo hydrataci na konečnou péči o vlas.

Malibu C si pro vás připravili i přípravky na domácí použití vysvětlíme si, které a na co je dobré použít.

Malibu Blondes Wellness – je vlasová péče pro zářivou blond, chrání vlasy před elementy přenášenými vodou, které potlačují barvu a přirozený lesk.

Malibu Hard Water - ochranný systém proti agresivním minerálům obsažených v tvrdé vodě. Chrání proti barvě a poničení vlasů a ztrátě hydratace.

Malibu Swimmers Wellness – jedinečná řada pro plavce. Chrání vlasy před vlivy vody. Sada vyživuje, posiluje a chrání vlasy proti poškození a nežádoucím barevným tonům způsobených vodou z bazénu, nebo moře. Odstraňuje nánosy mědi, které tvoří nechtěné zelené odstíny na vlasech.

Malibu Scalp Wellness – vyživuje pokožku hlavy, zmírňuje podráždění a tvorbu šupinek. Odstraňuje nánosy minerálů z vlasů a pokožky.

Malibu C ve vztahu k životnímu prostředí

Čím méně vody, energie a dalších přírodních zdrojů využíváme, tím lépe. Naše mise je snížit dopad našeho chování na životní prostředí. Vytváříme produkty, které jsou k životnímu prostředí šetřené, a to nejen během používání, ale také během jejich výzkumu, vývoje a výroby. Pečlivě vybíráme obaly, kterou jsou nezávadné – naše PET balení jsou kompletně recyklovatelné a wellness sáčky navíc představují minimální objem odpadu. Neustále si připomínáme důležitost zachování harmonie s místem, kde žijeme.

Důkazem jsou naše wellness sáčky, které jsme s ohledem na ekologii a životní prostředí vyrobili bez použití vody, která je tak často nadužívána při výrobě kosmetických přípravků.

 Malibu C přípravky jsou ekologické, nezávadné k životnímu prostředí  a 100% vegan z přírodně identických vitamínových krystalů a ingrediencí rostlinného původu.

Silikony

A je to tu ty věčné silikony. Některé naše články jsou kratší, ale tenhle nebere konce :o))) je prostě a jednoduše hooodně důležitý. Tento článek jsem původně chtěla nazvat jinak, chápu že pro člověka, který o těchto názvech nic moc neví, to může být celkem těžké se v takových věcech orientovat, ale jsme tu pro vás a když si uděláte čas a vydržíte až do konce zjistíte, že vám dáme návod, jak to rozlousknout. Tady vůbec nebudeme chodit okolo horké kaše a rovnou vám řekneme, proč silikony vážně ne! Co se týká zdravotní nezávadnosti a bezpečnosti, tak musíme říct, že v tomto není problém, až na takový velký a celkem podstatný detail, který si vysvětlíme v článku.

Silikony byly před začátkem 70.let plně zahrnuty do vlasových produktů a nyní je můžete najít, až v polovině nově příchozích výrobků na trh. Silikony jsou vyrobeny na základu kyslíku a křemíku (Si/O).

Jsou velmi levné a velmi trvanlivé a užívá se jich mnoho typů, dle složení a molekulové hmotnosti se liší svými vlastnostmi jsou:

  • kapalné
  • olejovité
  • pryskyřičnaté

Rovnou si řekneme že je jich mnoho, výrobcům se pochopitelně líbí, že mohou měnit jejich složení a pozměňovat tím jejich vlastnosti.

Ty nejčastější poznáte podle přípon (-silicon, -cone, -siloxane, -conol, -silane, -silanl, -amo, -amine, -amono, -silsequioxane a nejčastější název pro silikon je dimethicone).

Silikony jsou v mnoha produktech, které denně využíváme, májí ochrannou vrstvu a dokáží zabezpečit hebký a hladký povrch vlasu. Pokud jste dočetli až jsem, tak si asi říkáte, že co je tedy ten problém?

Tyto silikony se mohou lišit druh od druhu a proto produkty na bázi silikonu se liší i v jejich vlastnostech, jak jsme si už řekli výše. Je tedy několik druhů silikonů na trhu a některé jsou velmi, ale velmi levné na výrobu, tudíž nacpané snad ve všem co obrátíte v drogerii v ruce, protože jednoduše a logicky, nikdo nemůže čekat, že šampon, kondicionér, nebo pleťový krém od 80-200,- Kč by měl v sobě nějaké účinné, výživné složky a byl nacpaný těmi top věcmi co vám tak slibují v reklamě, nebo na obalu. Ještě na to musí udělat obal, štítek a výrobní hodnota takového produktu musí být o 50% levnější a to minimálně, než se prodává, aby z toho měli pochopitelně zisk firmy. Co si asi v takovém koktejlu člověk kupuje? Odpovím jednou větou. Spousty syntetické a velmi levné chemie. Tudíž jsou tam ty nejlevnější silikony, které existují a i když životu jsou nezávadné, způsobují co se týká vlasů, to že vlas obalí a způsobí na něm nános. Čím více tyto produkty používáme, tím víc se obalují. Vlas doslova zabetonují, což má za následek to, že vlasy chřadnou, jsou suché a ulamují se. Přes silikonovou vrstvu se nedostane k vlasovému kořínku žádná výživa, i kdyby, jste si koupili sebelepší a od svého kadeřníka, tak to po vlasu sklouzne a vypláchne se. A vy si řeknete, zase jsem utratila peníze a výsledek nevidím. Bohužel nemůžete vidět, pokud si nánosy z vlasů nestáhnete od silikonů. Pak můžete začít používat profi šampon a pak teprve uvidíte rozdíl. Pokud si vlasy nechcete čistit, vypláchnutí silikonů je možné i bez čištění, ale bude trvat 3-4 měsíce profi šamponem, než začnete pozorovat výsledek na svých vlasech. Měla jsem tu možnost vidět pod vlasovou kamerou určenou přímo pro trichologii. A pozor tyto velmi levné silikony jsou i v tužidlech, lacích, gelech a jakémkoliv stylingu z drogerie. Tudíž vám moc nepomůže koupit si v kadeřnických salonech profi šampon a kondicionér a používat gel, lak a tužidlo z drogérie, tak to jste tam, kde jste byli. Mimochodem věděli jste, že díky těmto levným silikonům vám nemusí držet ani barva na vlasech? Bohužel přes ten silikonový obal se nedokáže barva dostat do vlasu, obarví se jen silikonový povrch vlasů a barva po něm po čase sklouzne a nevydrží tak dlouho jak má.

U všech odbarvovacích cyklů se stane to, že i když kadeřnice použije správný produkt a správný oxidant na jakékoliv zesvětlení, kdy výrobek, například dokáže stáhnout až o 9 odstínů hloubku vlasu, tak vlasy s takovým nánosem se po dodrženém technologickém postupu rozhodně nestáhnou o 9 odstínů. A proto je dobré dopředu říct, jaká kosmetika se nachází u vás v koupelně, může se tím předcházet spoustě zbytečných komplikací. Vlasy se v jednom dni vyčistí a v druhém dni se může aplikovat barva, nebo zesvětlení. Určitě se to řešit dá a věřte, že to kadeřník pozná. Pracujeme s těmito přípravky roky a roky, měli jsme možnost s těmito profi výrobky barvami a zesvětlujícími produkty pracovat na nebarvených, barvených, zesvětlených, silných, jemných, silikonových i čistých vlasech a já nevím na jakých ještě a víme na 100% s jakým přípravkem a na jakou hloubku a podle typu vlasů, kam se s ním můžeme dostat a jak reaguje.

Dalším problémem je, že některé silikony jsou velmi hydrofobní (odpuzující vodu). Tento atribut sice pomůže snížit porozitu vlasů, protože pokrytím vlas nemá šanci absorbovat vlhkost z ovzduší a tudíž je hladší a rovnější. S tím je ale spojen zásadní problém, tyto těžké silikony nejdou, jak jsme si už řekli z vlasů vymýt.

A ještě jedno důležitá velmi důležitá informace, než poběžíte do koupelny prozkoumat váš šampon, kondicionér, masku, lak, tužidlo, gel, vosk, nebo tělový krém ….

Silikony dělíme na dvě skupiny jsou nerozpustné ve vodě to jsou všechny ty, které jsou velmi levné na výrobu a které jsme si doteď popsali. Mezi ně patří, vypíšeme si ty nejčastější:

  • AMODIMETICONE (nebo silikony, které mají v názvu “AMO”, “AMINE”, NEBO “AMINO”), jsou vytvořeny tak, aby se lépe uchytily na vašich vlasech. Zatímco se tváří, že vaše vlasy uhlazují, vytváří nános, který může být oříšek odstranit. Nejvíc se využívají v bezoplachových kondicionérech pro tvrdé, krepaté, nebo kudrnaté vlasy.
  • DIMETHICONE: tak ten je úplně všude je prostě nejběžnější a nejlevnější silikon. Dodává krásný lesk, ale je složitý na odstranění. Pokud se velmi navrství, vlasy zatíží, dokonce velmi častý jev po používání šamponu z drogérie a nejen jeho je, že vlasy jsou od hlavy mastné a v koncích suché až ulámané, tímto jevem poznáte přítomnost nanesených silikonů taky.

A pak máme druhou skupinu silikonů a ty jsou ve vodě rozpustné. Tyto silikony mají za následek to, že i když jsou vlasy po nich lesklé a hebké neulpívají na vlasech, nezanáší je a neudělají vám takovou paseku na vlasech a k vlasům se dostane výživa. Takže ne všechny silikony jsou špatné, jen je důležité vědět, kterým se vyhnout. Tyto produkty najdete v profi šamponech:

  • CYCLOMETHICONE: je to jeden z nejčastěji využívaných silikonů. Odparuje se a proto nezanechává na vlasech nános. Najdete jej jak v bezoplachových, tak v oplachovacích produktech. Nezůstává na kůži, ani na vlasech. Je to silikonový olej navozující sametový pocit, nedráždí pokožku, vlasům dodává objem a lesk, zabraňuje elektrizaci vlasů a zlepšuje rozčesávatelnost vlasů.
  • DIMETHICONE COPOLYOL: je silikon, který je vodou rozpustný. Je lehký a vytváří velmi lehký povlak. Je často používán ve výživných šamponech, ale je na výrobu drahý a navyšuje cenu jakéhokoliv  produktu ve kterém je použit.

Proto se výrazně liší i cena jakéhokoliv přípravku z drogerie a profi produktů ze salonu. Není to jen o jedné složce v šamponu, která je dražší, je to o tom, že takových složek je v profi šamponu a jiných přípravcích profi kvality spousty, co navyšují cenu produktu, kromě šetrnějších látek je tam i doopravdy to co vlasy potřebují, doplnění složek o hydrataci a protein, o které jsou dané výrobky obohaceny, dále o oleje, které mají výživovou hodnotu pro vlas, a spousty dalších složek. Za těmi všemi profi produkty a jejich cenou stojí vývoj jednotlivých firem, které takové složení vyvíjejí desítky let a zkoumají jednotlivé složky a jejich účinky na vlasech, o něčem takovém si u šamponu z drogerie můžete nechat jen zdát, prostě a jednoduše je tam nenajdete, ani žádnou výživovou hodnotu, ani žádný vývoj. Dala jsem si tu práci a přeložila pro vás celé složení jednoho nejmenovaného šamponu z drogerie o kterém si povíme příště. Je v podstatě jedno jakou značku vyberete, žádná vám nepomůže a vlas nevyživí. A někdo může oponovat tím já si kupuji BIO kosmetiku to se mě netýká, omyl! Na trhu je kosmetika, která je bez silikonů, parabenů, sulfátů a bez dalších chemických látek, tu ale nenajdete v drogeriích, ani omylem. Dnes pro to, abyste měli na obalu výrobku označení BIO pouze stačí, že se do výrobku přidá jedna složka, která pod označení BIO spadá, je uvedena většinou jako poslední v popisku složení a má tu nejmenší podílovou možnou složku. Skutečná Bio kosmetika se dá dohledat svými certifikáty.Ve skutečnosti o tom, co je vážně BIO by se dal napsat článek stejně dlouhý jako je tento. Věci z drogerie to vážně nejsou.

A slibovaný bonus na konec, i v profi šamponech můžete najít silikony a to přímo s názvem DIMETHICONE a teď si řeknete, aha takže ono je to i v profi šamponech, tak jaký to má význam? Pokud to v profi šamponech najdete, tak tam jistě taky najdete tyto další složky, jmenují se Trideceth 12 a Cetrimonium Chloride, ty mění silikon na vodě rozpustný, ano tyto složky zajistí, že silikon, který je v produktu nezatěžuje vlas a nevznikají po něm nánosy, jen takové vysvětlení na konec, aby jste nevyhledávali jen jednu složku a neřekli, ale i profi šampon to MÁ! :o))) A pamatujte, chemie je záludná, dva produkty se stejným složením, jen s jinou koncentrací se můžou chovat diametrálně jinak.

Snad jsme vám v tom udělali aspoň trochu jasno a pomohli se zorientovat.

Pokud jste dočetli až sem, zasloužíte si něco dobrého na zub.

Natulique šampon

Vybrali jsme pro vás jeden šampon z řady Natulique, abychom vám ukázali, jaké složky může obsahovat profi šampon v porovnání se šamponem z drogerie. Opět si vypíšeme názlosloví a něco si o těchto složkách prozradíme.

Voda je první složkou na obale, vždy když je tam voda, tak tam musí být i konzervant. Konzervanty taky dělíme na dvě skupiny. První jsou chemického původu a ty druhé jsou nezávadné, certifikované a získávají se přírodní formou. Více o zdravotních komplikacích ohledně těchto chemických konzervantů se dočtete v díle Parabeny. Kdo nečetl může dohledat, ale pro úplnost pár slovy. Parabeny působí proti plísním, bakteriím a mikroorganismům v kosmetice a tudíž prodlužují spotřební dobu.

V tomto šamponu najdete ty typy konzervatů, které jsou nezávadné  a pokud se na obalech uvádí bez parabenů je tomu tak, protože tam chemický konzervant není, najdete jen jeden, ale ten má mezi chemickými konzervanty vyjímku, neboť nepoškozuje zdraví je schválený i pro přírodní kosmetiku a je z těla vylučován. Patří do chemického označení 3, protože je právě chemicky vyráběn, ale není to alergen.

Konzervanty

  • Sodium benzoate je sodná sůl kyseliny benzoové, která se přirozeně vyskytuje v ovoci - brusinkách, meruňkách, jablkách, dále pak v houbách, skořici, hřebíčku atd. Má antimikrobiální účinky, zabraňuje množení bakterií. Je také lehce antimykotický, chrání před houbami, plísněmi a kvasinkami. Je tedy citlivý na pH prostředí, ve kterém se nachází. Nepatří mezi alergeny. Používá se především jako složka konzervačního systému (i v potravinářství), povolená i v přírodní kosmetice. I když se tato složka vyrábí synteticky, v těle se neusazuje a je rovnou metabolicky vyloučen. Chemické označení 3, jen kvůli výrobě.
  • Potassium Sorbate –  V kosmetických přípravcích nachází místo jako alternativa parabenů, funguje jako konzervační přísada (povolená v přírodní kosmetice). Má antimykotické účinky, zabraňuje tak růstu plísní, kvasinek a hub, zastavuje množení mikroorganismů a prodlužuje trvanlivost produktu. Nepatří mezi alergeny. Chemické označení 2.

Tenzidy

Ty jsme si už v předešlém článku rozdělili do dvou skupin na uměle syntetické tenzidy  a amfoterní tenzidy. Tyto amfoterní tenzidy využívají zodpovědnější firmy, působí jemněji, mezi chemickým označením patří do skupiny výborné, nebo velmi dobré. Místo těchto dráždivějších se dájí použít přijatelnější tenzidy, jako jsou například kokamidopropyl betain. Nicméně v kvalitní kosmetice, ať už vlasové či tělové, by měly být jen dobře přijatelné a lehce odbouratelné tenzidy přírodního původu. Většinou se nachází v BIO kosmetice, ale opravdu té certifikované.

 A zde jsi vypíšeme všechny tyto přijatelné a nedráždivé tenzidy, které obsahuje náš šampon:

  • Sodium Coco Sulfate – chemické označení 2
  • Lauryl Glucoside – chemické označení 1
  • Sodium Cocoamphoacetate - chemické označení 2
  • Cocamidopropyl Betain - chemické označení 2
  • Disodium Cocoyl Glutamate - jemné čištění, dobře pěnící chemické označení 1
  • Sodium Cocoyl Glutamate – vhodný pro alergiky, chemické označení 1
  • Disodium Laureth Sulfosuccinate – chemické označení 2

Silikony

V tomto šamponu jsme žádné nenašli.

Další látky

Tyto složky se běžně užívají k výrobě šamponů a jejich chemické hodnocení je 1 (výborné), nebo 2 (velmi dobré), takže tyto látky nejsou závadné.

  • Glycerin – účinná pozitivní složka a rozpouštědlo
  • Sodium Hydroxide - alkalizační přípravek k úpravě pH
  • Citrid Acid - pufrovací látka, užívá se k úpravě pH
  • Polyglyceryl 4 – emulgátor, zlepšuje rozpustnost
  • Sodium Chloride – kuchyňská sůl, zvyšuje viskozitu
  • Propylene Glycol – rozpouštědlo
  • Sodium Sulfate - pomocná látka, Glauberova sůl
  • Sodium Gluconate - koemulgátor, prostředek péče o pokožku

Vonné látky

Jak jsme si už psali, vonné látky jsou většinou v pořádku co se týká chemického složení, není to nic proti ničemu, každý chce, aby mu přípravky hezky voněly. Tady jsme našli tyto:

  • Limonene - chemické označení 1.
  • Linalool - chemické označení 1.
  • Geraniol – chemické označení 2.

Výživné a obohacující složky

  • Euterpe Oleracea Fruit Extract Acai - je extract z palmy Acai, zpracovaná část rostliny jsou plody. Malé, kulaté tmavě fialové plody se sklízejí z divokých palem v amazonském regionu. Šťáva se vyrábí z dužin plodů a následně se používá v kosmetice. Polyfenoly z plodů palmy Acai, jsou výbornými antioxidanty. Antioxidanty chrání před nepříznivými účinky volných radikálů, UV zářením a nepříznivými oxidačními procesy. Antioxidanty obsahují vitamíny A, C, E.
  • Helianthus Annuus Seed oil Sunflower – lisuje se ze semen slunečnice za studena, obsahuje vitamíny E, D, B je vhodný pro všechny typy pokožky, je to účinná pozitivní složka, má vysoký obsah nenasycené omega 6 linolové kyseliny a určité množství kyseliny olejové. Obsahuje také inulin, který působí při léčbě astmatu.
  • Avena Sativa Kernel Extrakt oat - Oves setý, je nejrozšířenějším druhem ovsa. Z ovsa se využívají jeho plody (obilky) i nať. Obilky v sobě ukrývají bílkoviny, sacharidy, vlákninu či vitaminy skupiny B. Nať je bohatá na různé minerální látky, jako je železo, mangan, zinek a další, ale i vitamin E, flavonoidy, lipidy, saponiny a kyseliny (křemičitá a linolová). V potravinářství tato složka napomáhá ke správné funkci štítné žlázy. Má protirakovinné vlastnosti, působí jako prevence před rakovinou tlustého střeva. V kosmetických produktech bývá použit k léčbě různých kožních problémů, jako je akné či ekzém.
  • Rosmarinus Officialis Leaf Extract Rosmary – účinná pozitivní složka, rozmarýn lékařský, prokrvuje a povzbuzuje krevní oběh, aktivuje prohřívá, je antibakteriální. Osvěžuje a zvláčňuje pokožku a usměrňuje činnost mazových žláz.
  • Aloe Babadensis Leaf Juice - Z Aloe se využívají její listy, konkrétně gelovitá dužina uvnitř listů, z níž se dále lisuje šťáva. Aloe vera obsahuje polysacharidy, enzymy, vitaminy A, B, C a E, minerály, stopové prvky, aminokyseliny. Váže na sebe vlhkost, čímž pomáhá hydrataci pokožky, vykazuje značně regenerační, zklidňující, zvláčňující, hojivé a chladicí schopnosti. Funguje jako antioxidant a je protizánětlivý. Vytváří na pokožce ochranný film a díky jeho antioxidační aktivitě a obsahu vitaminu A a E se může poškozená kůže kvalitně regenerovat. Využití má i na méně závažné kožní infekce, ekzémy, lupénku, seboroickou dermatitidu a spousty dalších. O účincích Aloe, by jsme si tu taky mohli vypsat román :o))).
  • Panthenol – podporuje látkovou výměnu i obnovu buněk, regeneruje a zklidňuje pokožku.

Tak si to shrneme žádné dráždivé konzervanty, žádné dráždivé tenzidy, bez silikonů, bez dráždivé látky ve vonných složkách a s velkou dávkou vitamínů, antioxidantů a všech možných složek výživných pro vlas a pokožku. O těchto látkách v šamponu z drogérie si můžete nechat jen zdát. Proto se cena i výrazně liší je tam zpracování jednotlivých výživných složek a použití nedráždivých látek, dále jsou tu roky výzkumu, ale hlavně tam ty složky jsou obsažený a ne, že na obalech nám naslibují, co to všechno má a na co to je, a pak ve finále buď to danou látku neobsahuje vůbec, nebo je obsažen silikon, takže se látka do vlasu, ani nemůže dostat, jak je běžný u kosmetiky z drogerie. Obrázek o tom si můžete udělat sami, stejně, tak si rozhodnout co budete používat. Vlasy i s pletí byly a jsou tou nejdůležitější částí našeho obličeje, rámují je a pokud nevypadají hezky, nemůžeme se ani my cítit dobře. Pokud nejsou zdravé vlasy, většinou není zdravá ani pokožka hlavy.

Chemické hodnocení se dělí do pěti skupin:

  • výborné
  • velmi dobré
  • občas přijatelné, ale pozor, tyto sloučeniny bývají získávané chemickou syntézou a jsou už méně vhodné, většinou jsou to alergeny
  • špatné, jde o látky, které jsou zcela nevhodné, zdraví škodlivé
  • nepřijatelné, zdraví škodlivé

PARABENY a jejich vliv na vlasy

Parabeny jsou konzervační látky používané při výrobě kosmetiky. Ve složení je poznáte podle přípony -paraben.

Parabeny a jejich soli se používají při konzervaci velké většiny kosmetických produktů, a i když nemají tu nejlepší pověst, tak jsou považovány většinou za bezpečné a zdravotně nezávadné.

Nevýhodou parabenů je jejich chemický původ, přeci jenom jsou to látky, které vznikají umělou cestou a nejsou tělu přirozené. Navíc nejsou přirozeně odbouratelné v přírodě.

Parabeny také mohou způsobovat alergie a některé z nich byly už dříve zakázány legislativou pro kosmetické i potravinářské použití.

Největší výhodou používání parabenů je jejich velmi dobrá účinnost. Parabeny působí proti plísním, bakteriím a mikroorganismům v kosmetice. Díky tomu především přírodní látky vydrží déle čerstvé a déle si udrží svou účinnost. To znamená, že se výrobkům prodlouží trvanlivost.

Škodlivější forma parabenů jsou jejich syntetické deriváty u nichž se uvádí, že patří mezi 20 nejčastějších alergenů.

Tyto syntetické látky narušují přirozenou aktivitu tkání a pokožky. Mohou tedy způsobit i alergie a navíc se chovají jako ženské hormony – estrogeny.

PARABENY

Nejčastěji používanými látkami z této skupiny jsou metylparabenetylparabenpropylparaben  a butylparaben. Parabeny mají genotoxický efekt prokázaný studiemi, ničí mitochondrie, produkují volné radikály a ničí DNA, kvůli tomuto efektu mohou vést ke vzniku rakovinných buněk, nejen ve tkáních bohatých na estrogenní receptory. Parabeny mohou vyvolávat alergii a studie na zvířatech prokázaly estrogenní aktivitu některých z nich. Expozice dětí parabeny (a to i před narozením) snižuje funkci plic. Můžou tak být zodpovědné za snížení plodnosti u mužů nebo za výskyt nádorů v prsu.

Jako problém se také ukazuje hromadění a kombinace parabenů na pokožce při běžném používání kosmetiky, přemýšleli jste někdy o tom kolik takových produktů používáte denně?

PŘÍRODNÍ KONZERVANTY

V dnešní době jsou známé i přírodní konzervanty, které se používají v certifikované přírodní kosmetice.Většinou jde o kyseliny a jejich soli, které se přirozeně vyskytují například v ovoci. Kosmetické firmy tak začínají v posledních letech od užívání parabenů ustupovat a hledají nové náhražky a modernější konzervační prostředky. A tak i u velkých kosmetických značek dnes, už najdete produkty označené jako paraben free.

Co způsobuje tvrdá voda a tvrdá voda ze studny? A jaké je řešení?

Nejdříve se podíváme na to, co je dané a pak si řekneme jaký dopad to má na vlasy a jaké jsou řešení. Tvrdost vody je vlastnost, která vyjadřuje obsah rozpuštěných nerostů (nejčastěji CaO a MgO) ve vodě. Tvrdost vody má význam pro její využití jako pitné i užitkové vody. Je zdrojem tvorby vodního i kotelního kamene a ovlivňuje i chuťové vlastnosti vody. Může být trvalá a přechodná. Trvalá obsahuje rozpuštěné chloridy, sírany (např. CaSO4), dusičnany a křemičitany. Přechodná obsahuje rozpuštěný Ca(HCO3)2 (hydrogenuhličitan vápenatý). Po jeho vysrážení vzniká CaCO3 (uhličitan vápenatý), což je vodní kámen.

Jak máte tvrdou vodu právě u vás doma určitě poznáte na vodovodní baterii, rychlovarné konvici a v koupelně.

Tvrdá voda má zásaditější Ph a to má negativní vliv na porozitu vlasů. Vlas se pod zásaditým Ph otevírá a díky tomu z něj odchází víc výživy a barvy. Vlasy jsou suché a krepaté. Navíc se na vlasu a pokožce usazuje vodní kámen, který způsobí, že se vlasy nelesknou. Přes tuto silnou nánosovou bariéru se vlasy špatně barví a regenerují. Vlas vypadá jako by měl na povrchu šedý povlak. Minerály a kovy zásadně ovlivňují i odstín vlasů. Barva může postupně tmavnout a mohou vznikat nežádoucí odlesky /zelená, modrá, žlutá, červená/.

A teď prosím o pozornost majitele a majitelky blond odstínů, které už po pár týdnech po zesvětlení mívají blond barvu tmavší, zašlou a bez lesku, ano i toto může způsobit tvrdá voda, je to ten nejčastější jev. Ale pozor i hnědovlásky mohou kvůli tomuto zežloutnout. Časté mytí vlasů v tvrdé vodě má také vliv na kudrnaté vlasy. Ty se mohou pod silnou vrstvou vodního kamene přestat kroutit a vzniká z nich suchá, matná, krepatá hříva, kterou nelze upravit. Častým řešením bývá i výměna sprchové hlavice za filtrační.

Pokožka na které ulpí vodní kámen může být načervenalá a může vás svědit. V dnešní době se dá za pomoci kosmetiky Malibu C, vlasová pokožka a vlas krásně vyčistit. Možná si řeknete, že je to usměvné čistit si pokožku hlavy, ale je to stejné, jako si čistíte u kosmetičky obličej, taky na něm ulpívají různé nečistoty. A tak jako si pleť nevyčistíte sami doma, tak jako od profesionála, ani si sami nevyčistíte usazeniny z vodního kamene, minerálů a kovů. Tato kosmetika, která se snaží řešit spousty čištění pokožky je jen pro salonní užívání. Má spousty technologických postupů, které se musí dodržet a které samozřejmě známe. Pokud jste smutní, nebuďte s touto kosmetikou, která je 100% vegan pracujeme! A je to naše druhá bio značka vlasové kosmetiky, kterou vám můžeme v našem kadeřnickém saloně nabídnout.

Chlorovaná voda a minerály a kovy obsažené ve vodě

Vodu svými vlivy znečišťujeme, aby se zamezilo množení bakterií, přidáváme do ní chlór, aby byla vhodná ke konzumaci člověkem, jako pitná voda, nebo pro její rekreační využití v bazénech. Jedná se o proces, který umožňuje účinně předcházet šíření infekčních nemocí vodou. Tím se ale zvýší Ph vody, která se naopak snižuje přidáním vápníku. Minerály obsažené ve vodě se přichytávají na vlasy, kde oxidují a způsobují jejich stárnutí. Protože vlas obalují a vrství se na něm, tak může docházet při styku s barvou, nebo jiným chemickým ošetřením k agresivní reakci. A jaké minerály a kovy může voda obsahovat?

Vápník, hořčík, křemík, železo, měď a olovo, tak si je vypíšeme, ať víme co mohou mít za následek.

Vápník, hořčík a křemík mají za následek, že vlasy po nich působí mdle a tmavší, než je požadovaný odstín.

Železo jde zase do mdlých a teplých barev a při zesvětlování může barva špatně chytnout.

Měď se pozná hodně na blond odstínech ty jsou po ní nazelenalé, u tmavých odstínů mají popelavý nádech.

Po olovu je odstín výrazně tmavší, než měl být.

A teď slibovaná perlička na závěr :o))))

Pokud vaše pokožka a vlasy jsou zanesené minerály a kovy z vody obzvláště mědí a železem, mohli jste se setkat v kadeřnickém saloně s reakcí nazývanou ‘‘horké folie‘‘. A co to je? Pro ty z vás co se s tím nesetkali se jedná o velmi agresivní chemickou reakci, při barvení, nebo při odbarvování. Klientce se začne kouřit z vlasů. A opravdu to není tím, že by kadeřnice zvolila nevhodný oxidant, jak vás asi může v první chvíli napadnout. Jedná se pouze o chemickou reakci na kovy, při které dochází k poškození vlasů. Pokud víte, že vaše voda toto všechno obsahuje je důležité si před chemickým procesem nechat vyčistit vlasy od nánosů minerálů a kovů. K tomu slouží 100% bio veganská kosmetika od Malibu C, ti z vás kdo zoufají, mají i produkty na domácí používání. Šampon a kondicionér přímo na tvrdou vodu, a nejenom to. Další velká pomůcka je i filtrační hlavice.

Proč používat bezsulfátové šampony?

Povíme si o tom, co to ty sulfáty vůbec jsou. Začneme rovnou tím, že patří do skupiny tenzidů. A nejdřív si vysvětlíme, co jsou to ty tenzidy a pak se vrátíme ke složce Sodík Lauryl Sulfát, tedy (SLS).

Všechny tenzidy se dají vyrobit synteticky, tedy chemickou syntézou. A to jak z přírodních olejů a tuků, tak z ropných surovin. Obecně tedy platí, že syntetické tenzidy lze získat i z přírodních surovin, promítne se to ale na výrobní ceně, která se pak šplhá nahoru.

Tenzidy se dělí do několika skupin, ale rozhodli jsem se, že je nebudeme všechny vypisovat, protože je to trochu nezáživné. My si je rozdělíme na dva druhy, ty nás budou zajímat nejvíce :

  • uměle syntetické tenzidy
  • amfoterní tenzidy

A teď si o nich něco prozradíme. Víte kde se kromě šamponů uměle syntetické tenzidy vyskytují? Samozřejmě v čistících prostředcích a odmašťovadel! V šamponech z drogerie je stejný odmašťující sulfát jako v prostředcích na nádobí, ale tím byste si asi vlasy neumyli? Uměle syntetické tenzidy, patří do skupiny dráždivých.

PAK TU MÁME AMFOTERNÍ TENZIDY

Tyto amfoterní tenzidy využívají zodpovědnější firmy, působí jemněji, mezi chemickým označením patří do skupiny výborné, nebo velmi dobré. Místo těchto dráždivějších se dají použít přijatelnější tenzidy, jako jsou například Kokamidopropyl betain. Nicméně v kvalitní kosmetice, ať už vlasové či tělové, by měly být jen dobře přijatelné a lehce odbouratelné tenzidy přírodního původu. Většinou se nachází v BIO kosmetice, ale opravdu té certifikované.

VRAŤME SE K VLASŮM A KŮŽI

Vnější vrstva naší kůže se skládá z odumřelých a na protein bohatých buněk. Ty jsou plné látek, které na sebe vážou vodu, a přirozeně tak pokožku udržují hydratovanou. Odumřelé buňky obklopují lipidy (tuky), a udržují tak pokožku pružnou. Můžete si to představit jako zeď s cihlami z kožních buněk, spojených lipidovou maltou. Zeď zabraňuje vypařování vody a zároveň chrání kůži před napadením zevnějšku.

Když se však tato bariéra naruší, kůže vysychá, svědí, loupe se a je podrážděná. Naštěstí ji jen tak něco nerozhodí a většinou se ubrání. Jejím velkým nepřítelem jsou ale právě tenzidy. Jak už jsme si řekli, tenzidy jsou přeborníci v odstraňování nečistot. Nemají ale šanci rozpoznat, které látky kůži tvoří a které na ni nepatří. Nezřídka se tak stane, že z kůže odstraní i důležité složky, jako jsou například tuky. To rozhodí strukturu vnější vrstvy pokožky a její schopnost zadržovat vlhkost se oslabí. Stejně tak tenzidy s oblibou zbavují kůži i bílkovin a narušují její přirozenou mikroflóru. Výsledkem je vysušená a dehydrovaná pleť, zbytky mohou zůstat v pokožce, dráždit ji a narušovat.

Říkáte si, že po sprše nebo při domácím úklidu se většina tenzidů z pokožky opláchne vodou, a vy jste proto v bezpečí? Ne tak docela. Některé se zuby nehty na pokožce udrží a začnou nahlodávat stabilitu ochranné vrstvy kůže. Způsobují také bobtnání přítomných bílkovin. Čím víc nabobtnají, tím větší je přitom podráždění pokožky.

Pokud vás po mytí pravidelně trápí nepříjemný pocit napnuté kůže, dost možná za to mohou právě tenzidy.

A problém se prohlubuje. Tenzidy se totiž často používají také jako emulgátory v neoplachových výrobcích. Najdete je tedy i v lahvičkách s různými tělovými mléky a krémy. Při dlouhodobém kontaktu přitom mohou způsobit daleko větší potíže a demolovat živé buňky pokožky. Pocítit to můžeme i akutním svěděním a pálením. Negativní účinek na pokožce přetrvává, dokud dráždivý tenzid nesmyjeme. To ale zpravidla děláme opět přípravkem s obsahem tenzidu. Své kůži tak prakticky nedáváme šanci na odpočinek a regeneraci přirozeného obranného filmu.

A teď se vraťme ke složce SLS. Kromě toho co jsme si řekli výše, taky dráždí oči a jiné citlivé tkáně. Způsobuje vypadávaní vlasů, dochází k podráždění a následnému možnému poškození vlasových folikul.

Šampony s obsahem SLS mohou způsobovat vysušování střední části vlasů, což má za následek ztrátu přirozeného lesku a matný vzhled vlasů. Sodík Lauryl Sulfát dráždí pokožku, má schopnost proniknout jednotlivými vrstvami kůže a dostat se do krevního řečiště. Jakákoliv látka tudíž i ta škodlivá se dostane do těla během 30 vteřin.

Mimochodem tato látka patří mezi uměle syntetické tenzidy! Tenzidy působí obdobně jako v potravinářství užívané emulgátory, mají umožnit spojení vody a tukové fáze.

Šampon z drogerie

V dnešním díle se podíváme na jeden nejmenovaný šampon z drogerie a jeho všechny složky. Dali jsme si tu práci a přeložili pro vás spousty názvosloví a co vlastně znamenají? Pokud budete chtít, můžete si sami doma taky přeložit složení vašeho šamponu a zhodnotit si to může každý sám.

Složky co obsahoval šampon z drogerie:

Voda je první složkou na obale, vždy když je tam voda, tak tam musí být i konzervant. Konzervanty taky dělíme na dvě skupiny, ty které jsou chemického původu a ty které jsou nezávadné, certifikované a získávají se přírodní formou. Více o zdravotních komplikacích ohledně těchto chemických konzervantů se dočtete v díle Parabeny.

Konzervant=Paraben. O těch jsme si už psali v jednom našem díle, kdo nečetl může dohledat, ale pro úplnost pár slovy. Parabeny působí proti plísním, bakteriím a mikroorganismům v kosmetice a tudíž prodlužují spotřební dobu.

PARABENY: 

  • Glycol - rozpouštědlo a konzervat chemické označení 3
  • Sodium Benzoate - je sodná sůl kyseliny benzoové, která se přirozeně vyskytuje v ovoci - brusinkách, meruňkách, jablkách, dále pak v houbách, skořici, hřebíčku atd. Má antimikrobiální účinky, zabraňuje množení bakterií. Je také lehce antimykotický, chrání před houbami, plísněmi a kvasinkami. Je tedy citlivý na pH prostředí, ve kterém se nachází. Nepatří mezi alergeny. Používá se především jako složka konzervačního systému (i v potravinářství), povolená i v přírodní kosmetice. A proto, že se tato složka vyrábí synteticky, dostala chemické označení 3, ale v těle se Tato složka neusazuje a je rovnou metabolicky vyloučena.
  • Phenoxyethanol - konzervant chemické označení 3
  • Salicylic Acid - konzervant chemické označení 1 tedy v pořádku, tento přípravek se používá, jako prostředek proti akné, má v kožním lékařství nezastupitelnou roli, už v malé koncentraci povzbuzuje epitel kůže k růstu). V řádově vyšší koncentraci způsobuje odloučení vrstvy zralé kůže, které se nechce slézt například léčba lupénky.
  • Benzyl Alcohol - konzervant, rozpouštědlo chemické označení 2-

TENZIDY:  

  • Sodium Laureth Sulfate (SLS) - chemicky vytvořený tenzid, patří do skupiny těch dráždivých, dává se do přípravků proto, aby vytvářel bohatou pěnu, odmašťuje povrch a při jeho výrobě se používají vysoce reaktivní plyny. Bohužel ho najdete úplně ve všem. Může způsobovat alergie. Chemické označení 3. O tenzidech jsme si také již psali.
  • Coco-Betaine patří mezi ty šetrnější tenzidy amfoterní a je v pořádku, chemické označení 1.

SILIKONY:

  • Dimethicone – olejová silikonová složka o jejím působení jsme si vypsali román v předchozím díle a bohužel vím, že je to dlouhý článek, ale abyste pochopili, co to dokáže napáchat, tak si o nich budete muset přečíst, ale ve zkratce si to shrneme závěrem, každopádně jeho chemické označení je 3.

DALŠÍ SLOŽKY:

Tyto složky se běžně užívají k výrobě šamponů a jejich chemické hodnocení je výborné, nebo velmi dobré, tyto látky nejsou závadné a některé složky z těchto najdete i v profi kosmetice, ale ne všechny pochopitelně.

  • Sodium chlorid - kuchyňská sůl, zvyšuje viskozitu
  • Glycol Distearate - základová složka, která se používá v šamponech
  • Sodium Hydroxide - alkalizační přípravek k úpravě Ph
  • Citrid Acid - pufrovací látka, užívá se k úpravě Ph
  • Hydrolyzed Soy Protein - prostředek péče o pokožku
  • Glycerin - účinná pozitivní složka a rozpouštědlo
  • Niacinamide - účinná pozitivní složka
  • Panthenol - regenerační složka - podporuje látkovou výměnu i obnovu buněk, regeneruje a zklidňuje pokožku.
  • Cocomide Mipa – zlepšuje kondici

VONNÉ LÁTKY:

Vonné látky jsou většinou v pořádku, co se týká chemického složení, není to nic proti ničemu, každý chce, aby mu přípravky hezky voněly, ale i tady najdeme jednu látku dráždivou.

  • Limonene - chemické označení 1.
  • Citronnellol - chemické označení 1.
  • Benzyl salicylate – chemické označení 2.
  • Coumarin – chemické označení 1.
  • Hydroxycitronellal – chemické označení 3.

DALŠÍ SLOŽKY:

  • Fumaric - účinná složka proti lupům tato složka je v pořádku, chemické označení 1.
  • Hydrolyzed  What protein - tvoří na vlasech filmy, podporuje výstavbu, chemické označení 1.
  • Guarhydroxypropyltrimoniumchloride - tvoří na vlasech filmy chemické hodnocení 3.
  • Carbomer - stabilizátor, tvoří gely, zatěžuje životní prostředí, chemické hodnocení 3.
  • Ricinus Communis oil – olejová složka, silně promašťuje váže v pokožce vlhkost a zabraňuje jejímu vysoušení, vykazuje protizánětlivé a zklidňující účinky, chemické hodnocení 1.
  • Hexyleneglykol - rozpoštědlo, kontaktní alergen, chemické hodnocení 3.

Když si to shrneme, tak většinu těchto složek v šamponu nám dělaly složky, které jsou více dráždivé. Našli jsme je mezi parabeny, tenzidy, mezi dalšími složkami a obsaženo bylo i ve vonných látkách. Našli jsme tam i uklidňující látky, které se ale týkaly především pokožky hlavy (ono není divu, když je v šamponu tolik dráždivých látek). A nerozpustný silikon, který obaluje vlas a přes tyto nánosy se nedostane nic do vlasů. Dá se to přirovnat k tomu, že vezmete váš vlas a dáte ho za nějakou bariéru a ať se snažíte vlas jakkoliv vyživit a protlačovat k němu jakékoliv látky, nemůže se vám to podařit, protože vlas je pořád schovaný za bariérou a nedokáže tyto látky vstřebat. Tudíž i kdyby tento šampon obsahoval jakoukoliv zázračnou látku, která by mohla vlasům něco dát, nic se k nim nedostane, pokud je kdekoliv obsažen Dimethicone, je to prostě konečná stanice. Vlasy po čase chřadnou, slábnou, ulamují se a od pokožky se mohou mastit. V pleťové kosmetice má za následek ucpání pórů. V popisu k tomuto šamponu je uvedeno, že regeneruje a vyživuje vlasy a posiluje vlasová vlákna a stimuluje růst vlasů. Bohužel v celém složení nemůžu najít žádnou složku, pro výživu vlasů, natož pro něco dalšího. Nedivím žádný obsah esenciálních přírodních olejů, vitamínů, antioxidantů, prostě čehokoliv, co by tomu vlasu aspoň něco dodalo (kdyby tam nebyl obsažen Dimethicone, pochopitelně). Za sebe bych řekla, že je to v podstatě celkem hezky ovoněný a hodně pěnivý, převážně z dráždivých složek poskládaný prostředek.

A pokud stále nevěříte, tak bonus závěrem, udělejte si doma test. Vezměte si dvě sklenice nalijte do nich vodu, do té první dejte část šamponu z drogerie a do té druhé profi šampon z kadeřnického salonu a zamíchejte.

Uvidíte rozdíl mezi profi produktem, a produktem z drogerie. Vodě nerozpustné silikony se usazují na hladině vody, a vytváří pivečko, kdežto produkt profesionální se rozpustil ve vodě. A pokud máte například červený odstín (můžete udělat s jakoukoliv barvou) a budete chtít ještě testovat dál, tak vezměte dva pramínky vlasů a ponořte každý z nich do jiné skleničky. V jedné skleničce bude odstín lehce obarvené barvy profi šamponem, cca do růžova. Zatímco v druhé skleničce se šamponem z drogerie budete mít tmavě červenou, totálně rudou barvu. Ano tento šampon je prostě agresivnější a dokáže vás i zbavit obarvení z kadeřnického salonu během pár mytí. A to se vyplatí.

 CHEMICKÉ HODNOCENÍ SE DĚLÍ DO PĚTI SKUPIN:

  • 1- výborné
  • 2- velmi dobré
  • 3- občas přijatelné, ale pozor, tyto sloučeniny bývají získávané chemickou syntézou a jsou už méně vhodné, většinou jsou to alergeny
  • 4- špatné, jde o látky, které jsou zcela nevhodné, zdraví škodlivé
  • 5- nepřijatelné, zdraví škodlivé